Zbulohet qeveria “Rama 2”, emrat e ministrave të ri

Socialistët kanë mbetur edhe vetë të surprizuar nga fitorja e së dielës së fundit të qershorit 2017.
Duke marrë një shumicë të qëndrueshme ligjbëresish në parlamentin e ardhshëm, nuk po humbasin kohën për të filluar menjeherë edhe formatimin e qeverisë së re që fillon punë pas 10 javesh.

Sipas burimeve të 360grade.al me poshtë janë renditur emrat dhe dikasteret e reja të qeverisë së re:

-Gramoz Ruçi, kryetar parlamenti

-Edi Rama, kryeminister

-Niko Peleshi, zv.kryeminister dhe minister i pushtetit lokal

-Fatmir Xhafa, minister i puneve te brendshme

-Taulant Balla, minister i mbrojtjes kombetare dhe lidhjeve me NATO

-Ditmir Bushati, minister i puneve te jashtme

-Arben Ahmetaj, minister i financave kombetare

-Mimi Kodheli, ministre e integrimit euroatlantik

-Plarent Ndreca, minister i arsimit dhe sporteve

-Erjon Braçe, minister i bujqesise, ushqimit dhe ujerave

-Blendi Klosi, minister i punes dhe ceshtjeve sociale

-Lindita Nikolla, ministre e ceshtjeve te rinise dhe femijeve

-Ogerta Manastirlliu, ministre e shendetesise

-Sajmir Tahiri, minister i drejtesise

-Eduart Shalsi, minister i transportit dhe puneve publike

-Elisa Spiropali, ministre e zonave rurale dhe komuniteteve

-Milva Ekonomi, ministre e zhvillimit ekonomik, turizmit dhe sipermarrjes

-Damian Gjiknuri, minister i energjitikes dhe pasurive minerare

-Arlinda Dudaj, ministre e kultures dhe trashegimise se vlerave

-Artan Lame, minister i planifikimit urban dhe strehimit

-Ervin Bushati, minister i mjedisit dhe klimes

-Blerina Gjylameti, ministre e mbarevajtjes se reformave…