Ushqimi më i shëndetshëm në botë, që vret qelizat e kancerit, viruset dhe ngadalëson plakjen

Si antioksidues i shkëlqyeshëm, aronia parandalon krijimin e radikalëve të lirë dhe “sulmin” në qelizat e shëndetshme në trup dhe në plazmën e gjakut, duke ngadalësuar procesin e plakjes dhe zhvillimin e sëmundjeve kronike. Marrë parasysh se konsiderohet si shfaruese e metaleve të rënda nga trupi i njeriut, ajo njihet edhe për efektin antioksidues, transmeton gazeta Koosva Sot Online.

Çfarë shëron aronia?

Aronia është e pasur me antioksidues, flavonoide, minerale, acid folik dhe vitamina B, C dhe E. Pasi që përmban shumë antioksidues dhe vitamina C dhe E, aronia ndikon kundër viruseve, baktereve dhe inflamacioneve. Aronia është e pasur me antioksiduesin antocianinë, i cili e forcon sistemin imun, pakëson rrezikun nga kanceri dhe ngadalëson plakjen. Aronia ndikon mire edhe në punën e lukthit. Stimulon punën e gjëndrave tiroide. Aronia parandalon shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare. Ul shtypjen e gjakut dhe kolesetrolin dhe nxit prodhimin e kolesterolit të dobishëm. Ndihmon edhe punën e mëlçisë, sistemin tretës, qetëson ngërçet dhe dhimbjet në zorrë dhe parandalon diarrenë. Ushqimi më i shëndetshëm në botë, që vret qelizat e kancerit, viruset dhe ngadalëson plakjen