TRUPI JUAJ PO JEP ALARMIN! JA KUSH JANË 8 SHENJAT QË DUHET TI VINI RE PARA SE TË JETË TEPËR VONË.

Trupi ynë është një mekanizëm ku shumë gjëra ndodhin njëkohsisht dhe shpesh herë ai na jep shenja se ka nevojë për ndihmën tonë, pra se si ne e trajtojmë trupin tonë. Para se të jetë tepër vonë.

Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm dhe të nuhasim cdo sinjal rreziku që trupi ynë na jep. Duhet të kujdesemi për gjithcka nëse duam një jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Më poshte po ju rendisim disa nga sinjalet që duhet ti mbani shënim dhe ti përdorni:

1. Pagjumësia, nervozizmi dhe dhimbje të këmbëve Nëse keni këto shenja, trupi juaj ka nevojë për magnez dhe kalium. Për të plotesuar këto elementë jetësor, shtoni domate, portokall, banane dhe spinaq në dietën tuaj të përditshme.

2.Lëkura e thatë Thatësira e lëkurës mund të nënkuptojë mungesë të vitaminës E. Prandaj, ju duhet të hani më shumë perime, vaj, arra dhe peshk.

3. Dëshira për sheqer Nëse papritmas ndjeni një dëshirë të fortë për të pasur diçka të ëmbël, atëherë stresi, depresioni ose lodhja mund te jete shkaku. Trupi juaj është duke kërkuar glukozë. Mos konsumoni embelsira, dhe për të shmangur marrjen e peshës, më mirë të konsumoni një çokollatë të errët ose mjaltë.4.Dëshira për të ngrënë akull Nëse e gjeni veten duke patur dëshirë të hani akull, atëherë mund të keni anemi ose mangësi hekuri. Burimet më të mira të hekurit janë viçi, vezët dhe molusqet. Megjithatë, është më mirë të konsultoheni me mjekun nëse doni të hani akull nga mungesa e energjisë5.Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve Gjakderdhja e menjëhershme ose e vazhdueshme e mishit të dhëmbëve kur pastroni dhëmbët është një shenjë paralajmëruese e mungesës së vitaminës C. Përfshini produktet në vijim në ushqimet tuaja: frutat e agrumeve, spinaqët, specat e gjelbër dhe të kuq, domate, lakra, lulelakër dhe brokoli.6. Thonjë dhe flokë te brishta Trupi juaj është duke ju thënë se ajo nuk ka vitaminë B. Pini më shumë qumësht, dhe konsumoni alga dhe kërpudha.7. Unaza rreth irisit të syrit Unaza të tilla mund të shfaqen në njerëz mbi 50 vjeç dhe kjo është normale. Megjithatë, nëse shfaqet në një person më të ri, atëherë është një shenjë e niveleve të larta të kolesterolit. Duhet të konsultoheni me një mjek për këtë.8. Këmba greke E ashtuquajtura këmbë greke ose “gishti i Mortonit” është të paturi e gishtit të dytë si më i madhi i këmbës, dhe kjo mund të jetë shkak i thyerjes apo nga goditjet me top ne gishtin e dyte . Gjithashtu mund të bëjë që këpucët tuaja të jenë shumë të pakëndshme, kështu që do të duhet të kujdeseni për te mbajtur kepucet e duhura