Tragjedi në Aquapark/ Korrenti vret 5 persona, 3 prej të cilëve fëmijë

Pese persona mes te cilve tre femije kane humbur jeten sot pasi jane kapur nga korretini ne nje Aquapark ne Turqi. Ngjarja e rende ndodhi ne nje park ujor ne zonen Akyazi te provinces Sakarya, ne veri-perendim te Turqise raporton BBC.

Agjencia turke e lajme DHA tha se fillimisht korretini kapi tre femijet qe po laheshin ne pishine. Me pas perpjekje per ti shpetuar femijet ne uje u hodhen pronari i Aquaparkut dhe i biri tij.

Dy personat tjer qe preken pjesen metalike ne ane te pishines shpetuan pasi u terhoqen me shpejtesi. Pese personat u nxorren nga pishina vetem pasi u nderpre energjia elektrike.

Ata u derguan me shpejtesi ne shpital por nuk u arrit te shpetoheshin paversisht nderhyrrjes se mjekve.