Tmerrohen turistët në Turqi, tërmeti “shemb” Bodrumin

Një nga rajonet më të preferuara turistikë në jugperëndim të Turqisë është goditur nga nëj tërmet 5.3 ballë dhe thellësi 10 metra.

Viktima fatmirësisht nuk janë shënuar ndërsa dëmet materiale kanë qenë të pakta.

Televizioni turk NTV, ka raportuar se pushuesit në Bodrum kanë dalë menjëherë ën sheshe nga frika e shembjes së ndërtesave.

Rajoni gjithnjë është goditur nga lëkundjet sizmike dhe Turqia është një nga zonat ku kjo dukuri është më e shpeshtë.