Thoni lamtumirë arterieve të bllokuara, shtypjes së lartë të gjakut dhe kolesterolit të keq

Shkaku i mënyrës së jetesës sonë, jemi të prirë për të shkaktuar probleme shëndetësore. Problemet me arteriet, shtypjen e lartë të gjakut dhe kolesterolin mund të zhduken. Kjo është një recetë, që mund të zhbllokojë arteriet e bllokuara dhe ta ulë shtypjen e lartë të gjakut dhe kolesterolin,transmeton gazeta Kosova Sot.

PËRBËRËSIT:

-1kg limonë -1 qese sodë të bukës -5-6 pjesë majdanoz të thatë -1-2 gotë ujë

Përgatitja:

Në ujë të ftohtë shpëlani limonët dhe ujin e ngrohtë e hidhni në enë, shtoni sodën e bukës dhe limonët e pastruar paraprakisht, dhe i lini për një orë. Copëtoni majdanozin dhe e shtoni në ujë. E zieni për 2-3 orë në zjarr të lehtë. Lëngun ta ruani në frigorifer për 20 ditë. Merrni 4 lugë të lëngut për çdo mëngjes në lukth të zbrazët. Limoni pasi që posedon vitamina C, kontrollon shtypjen e gjakut. Pos se ndikon mirë në shëndetin mendor, kthen energjinë e humbur. Majdanozi është i pasur me vitaminat C, B12, K dhe A. Majdanozi mbron sistemin imun dhe shëron sistemin nervor.Thoni lamtumirë arterieve të bllokuara, shtypjes së lartë të gjakut dhe kolesterolit të keq