Teknologji

Firefox beta thjeshtëson bisedat me video

Firefox ka shtuar funksionin “Hello” për videochat në shfletuesin e saj eksperimental Beta gjatë muajit tetor dhe tani ajo ka marrë reagimet të shumta nga përdoruesit e saj, duke e bërë atë shumë tërheqës. Këtë funksion mund ta përdorni pa u regjistruar fare, dhe ka shumë pak hapa për ta realizuar një bisedë me video, […]

Read More

Automobilat vetëdrejtues, dëshpërues nëpër shi – VIDEO

Edhe pse prodhuesit konfirmojnë se nuk do të kalojë shumë kohë para se sistemi robotik të na e marrë timonin nga dora, e ardhmja, duket, se megjithatë duhet pritu edhe ca. Hyundai me automobila vetëdrejtues ka organizuar një garë në Korën Jugore. Nga 14 ekipe, vetëm 4 janë plasuar në rrethin e dytë pasi filloi […]


Samsung, kompania e dytë për investimin në teknologjitë e reja

Sipas një raporti të publikuar nga firma kërkimore Strategy&, Samsung zë vendin e dytë si kompania që ka investuar më shumë për kërkimin dhe zhvillimin e teknologjive të reja gjatë vitit 2014. Kompania koreano-jugore listohet në vend të parë nga të gjithë kompanitë teknologjike dhe në vend të dytë nga të gjitha industritë. Vendi i […]


Twitter bëhet edhe më i ngjashëm me Instagram – FOTO

Twitter prezantoi veçoritë edituese të fotografisë në një përditësim që e bën rrjetin social shumë të ngjashëm me atë të Instagram. Kompania e përditësoi aplikacionin për sistemet iOS dhe Android të martën me disa filterë të rinj për t’i dhënë efekte të ndryshme fotografisë në mënyrë që përdoruesit të kenë kontroll më të madh në […]


Ferrari i ri FXX K – FOTO

Në Finalen Botërore të Formula 1, shtëpia e Ferrarit në Abu Dhabi ka zbuluar evolucionin e ‘La Ferrari’, një supermakinë me më shumë se 1000 kuaj/fuqi, tre milion euro dhe një design prej Star Trek. Ferrari i ri FXX K, ka 1050 kuaj fuqi dhe nuk është miratuar ende për përdorim në rrugë.


Rikthehet legjenda, Nokia 3310 – VIDEO

Nokia 3310 është celulari më popullor i viteve 2000, dhe tashmë do të rikthehet me një version të ri të tij. Kompania Nokia ka vendosur të rikthejë legjendën e telefonisë celulare. Bëhet fjalë për Nokia 3310. Për ata që nuk e kujtojnë, mjafton të themi se ky celular ishte në gjendje pune edhe pasi ta […]


Smartfoni me dy ekrane: para dhe pas – VIDEO

YotaPhone 2, smartfoni me një ekran të dytë nga letra elektronike, në anën e saj të pasme, do të dalë në shitje sot në Mbretërinë e Bashkuar. Ekrani i dytë konsumon shumë më pak energji në krahasim me ekranet tradicionale, dhe mund të përdoret si mënyrë për ta ruajtur baterinë dhe të tregojë njoftimet sociale, […]


Land Rover shënon 25 vjetorin e modelit Discovery – VIDEO

Në mënyrë shumë të jashtëzakonshme, por gjithsesi spirituoze e atraktive, Land Rover po shënon një çerekshekull të ekzistimit të modelit Discovery. Që ta zbukurohet më shumë ky jubile dhe fuqia argëtuese e Discoveryt, me një konkurs të hapur janë ftuar të gjithë pronarët e këtij modeli që të dërgojnë video xhirimet e veta me të […]


Gjenerata e dytë e Google Glass do të vijë me një çip të Intel’it

Wall Street Journal raporton se Google po punon për një version të përditësuar të syzeve Google Glass, dhe do të përdorë çipet e Intel-it për të fuqizuar pajisjen teknologjike që vishet. Ky çip i ri do të ndihmojë në përmirësimin e jetëgjatësisë së baterisë, që është një nga aspektet negative të pajisjes për momentin. Intel […]


Teknologjia 5G do ndryshojë botën

Teknologjia 4G po përhapet me shpejtësi dhe më së shumti në vendet e zhvilluara që dalëngadalë po braktisin 3G. Në kohë që 4G shtrihet vetëm në një pjesë të vogël të tregut, gara globale për ndërtimin e teknologjisë 5G është në kulmin e saj. Shumë mund të mendojnë se me 5G do t’u ofrohet një […]