Si të vishesh për të bërë përshtypje?

Para se të shkoni në një event ose të shkoni në një intervistë ju gjithmonë duhet të kontrolloni kodin e veshjes. Gjëja më e keqe që ju mund të bëni është të vishni diçka të papërshtatshme dhe të gjeni veten në situata të pakëndshme.

1

Ekzistojnë 3 kodet kryesore veshjesh që, sipas Living, janë me të vërtetë të dobishme dhe duhen mbajtur mend:

-Veshja formale nënkupton një mjedis të vërtetë profesional dhe konservator, dhe që përkthehet në një kostum, me ngjyrë klasike si gri, e zezë apo blu. Në këto kushtojini një vëmendje të veçantë detajeve, të tilla si manikyr apo pedikyri.

-Veshja rastësore e biznesit është veshja tipike e zyrës që nuk është shumë formale. Një këmishë dhe një palë pantallona ose një fustan do të jenë zgjidhja e duhur dhe do t’iu bëjnë punë.

– Nëse kodi i veshjes është i rastësishëm kjo do të thotë që ju mund të vishni çdo gjë që ju dëshironi, nga një t-shirt me xhinse, deri tek atletet.