Si të shpëtoni njëherë e përgjithmonë nga aknet? Ja këshillat që duhet të ndiqni!

Aknet në fytyrë ndodhin kur një puçërr ose kist del në sipërfaqe, duke lënë pas një shtresë të lëkurës së dëmtuar. Fatmirësisht ka shumë gjëra që ju mund të bëni në shtëpi për të ndihmuar të hiqni qafe këto plagë. Në përgjithësi ka shumë mënyra për trajtime natyrore që reduktojnë inflamacionin dhe shtresëzimin e qelizave e lëkurës vdekur. Më e rëndësishmja, mbajtja e lëkurës suaj të pastër, një dietë e shëndetshme, dhe shmangia e substancave që mund ti bëjnë keq fytyrës suaj, transmeton Qiriu.net.

Shmangni prekjen e fytyrës

1

Papastërtitë dhe bakteret në duart tuaja mund të bllokojnë poret tuaj dhe të shkaktojnë puçrra fytyre, nëse ju prekni fytyrën tuaj shumë. Mbani duart tuaja të pastra dhe lajini sa më shpesh

Shmangni ekspozimin për kohë të gjatë në diell

2

Ekspozimi i moderuar në dielli është i dobishme për sistemin tuaj imunitar. Ajo ndihmon trupin tuaj të prodhojë vitaminë D. Por, aknet në fytyre që janë të ekspozuar ndaj rrezatimit të tepërt ultravjollcë nga dielli shpesh bëhen të përhershme.

Zgjidhni produktet kozmetike me kujdes

3

Disa produkte kozmetike mund të përkeqësojnë aknet në fytyrë dhe të rrisin rrezikun e dhëmbëzave. Zgjidhni kozmetikë jo-toksike.Mos përdorni produkte kozmetike me ngjyra sintetike. Mos aplikoni grim menjëherë pas larjes së lëkurës pasi ajo mund të bllokoj poret duke shtuar aknet.

Mos pini duhan

4

Pirja e duhanit mund të shkaktojë puçrra në fytyrë. Kjo është një gjendje në të cilën trupi nuk prodhon një reagim inflamator për të shëruar lëkurën dhe ju përkeqsojne aknet. Duhanpirësit janë edhe katër herë më shumë të ndjeshëm për të pasur akne në Tymi i cigareve mund të shkaktojë acarim të lëkurës për njerëzit me lëkurë të ndjeshme.

Shmangni stresin

5

Studimet tregojnë se stresi emocional mund të përkeqësojë aknet, sidomos te femrat./