Shumë pak njerëz dinë ti dallojnë simptomat vdekjeprurëse të një mbidoze kafeine

Tragjikisht, tema e mbidozës nga kafeina është në mendjet e shumë njerëzve për momentin, pas vdekjes të një adoleshenti nga Karolina e Jugut këtë javë.Davis Allen Cripe, vetëm 16 vjeç, vdiq nga një ngjarje kardiake pasi konsumoi disa gota kafe në vetëm pak orë, sipas CNN.

Nxënësi i shkollës së mesme piu një kafe late, një Mountain Dew dhe një pije energjike gjatë një periudhe dy-orëshe, përpara se të kalonte një aritmi kardiake në shkollë.

Ai vdiq vetëm një orë më vonë.Vdekja tragjike e Davisit hodhi dritë mbi një problem që shumë prindër dhe adoleshentë nuk janë të vetëdijshëm se ekziston.Ka një ndryshim të madh midis një filxhan kafeje dhe një sasie të rrezikshme të kafeinës, por është e rëndësishme që të gjithë të dinë shenjat e një mbidoze kafeine.Kafeina është një stimulues natyral dhe substancë psikoaktive që prodhohet nga shumë bimë.

Teknikisht, është një drogë, por një drog tërësisht e lejueshme sipas ligjit.Ndoshta dy shembujt më të njohur të bimëve të prodhuara nga kafeina janë kokrra e kafesë dhe fleta e çajit, të cilat janë të dyja produktet e bimëve që prodhojnë kafeinë të cilat shijohen nga njerëzit në mbarë botën.Shumica e njerëzve e pinë kafen si pije në mëngjes, sepse kjo i ndihmon të shkundin ndjesinë e fjetjës, herët në mëngjes.

Kafeina punon duke udhëtuar deri në trurin tuaj dhe duke e mashtruar atë që të mendojë se ka pushur më mir gjatë natës nga çështë në të vëërtetë.Kimikati i kafeines bën një punë të madhe të imitimit të adenozinës, e cila është kimikati që i tregon trurit tuaj se jeni të lodhur dhe se jeni gati për gjumë. Në thelb, sapo shfaqet kafeina, truri juaj nuk zbulon adenosine, kështu që aktiviteti juaj nervor nuk ngadalësohet.

Simptomat e një mbidoze kafeine

Ankth dhe nervozizëm

Të gjithë nga ne e dimë se çfarë të ndodh nese pi pak më shumë se çduhet kafe.Simptoma e parë është një ndjesi ankthi dhe nervozizmi.Ju mund të përjetoni ndjesinë e duarve që dridhen dhe trembeni shumë lehtë nga gjithëshka.

Marramendje

Qendra Poison Palmetto lëshoi një deklaratë pak ditw pas vdekjes së Davis Allen Cripe, duke vënë në dukje rreziqet e mundshme të konsumit të tepërt të kafeinës.Ata thanë se nw rastin kur trupi ka marrë më shumë se çduhet kafeinë përjeton simptomat e marramendjes, të përzierave, diarres, dhe konfiskimet.Kafeina stimulon zorrën e trashë dhe traktin e tretjes, duke çuar në simptoma të pakëndshme të tretjes.

Pagjumësi

Është e zakonshme të ndalohet të pihet kafja në pasdite, sepse nuk keni nevojë për atë efekt stimulues për t’ju mbajtur “zgjuar” kur përpiqeni të flini natën.Edhe një filxhan kafe e pirë vonë mbazdite mund të të mbajë zgjuar, dhe kafeja e tepruar mund të qëndrojë në trupin tuaj për orë të tëra.Kafeina do më shumë se 24 orë për të dalë plotësisht jashtë sistemit tuaj.

Rrahje të shpejta zemre

Ne kemi përmendur më parë se kafeina stimulon rrahjet e zemrës tuaj, dhe këtu qendron problemi më i madh te perdorimi i kafeines.Për shumicën e njerëzve, rrahjet e larta të zemrës që vijnë si pasojë e kafeinës nuk është vdekjeprurëse.Edhe palpitacionet e zemrës (rrahjet e parregullta) nuk ka gjasa të lëndojnë njerëzit.Megjithatë, për njerëzit që kanë anomali apo probleme në zemër ose njerëzit që marrin sasi të mëdha të kafeinës në formën e pilulave, stimulimi i zemrës mund të shkaktojë arrestin kardiak dhe të çojë në vdekje.

Çfarë duhet të bëni nëse kaloni një mbidozë kafeine?

Nëse e tejkaloni pak nivelin e kafes në ditë nuk do ndjeni asgje më shumë se, thjesht sindromën e duarve që dridhen dhe ndjesinë e ankthit. Por nëse e shihni që këni kaluar në një mnidozë kafeine duhet urgjentisht të merrni shërbimin mjekësor që ju nevojitet .