Serumi special i fytyrës që po i çmend të gjithë këtë sezon veror

loading...

loading...

Në verë veçanërisht, lëkura e fytyrës dhe jo vetëm është më e ekspozuar ndaj diellit. Ndaj, ajo ka nevojë për një përkujdesje të veçantë. Nuk është fjala për të përdorur produkte të gatshme të cilat shpesh e irritojnë lëkurën, por t’i përgatisni ato vetë me përbërës natyralë.

Ka një recetë speciale verore të një serumi që mund ta bëni në vetëm pak minuta. E qetëson fytyrën, largon të gjitha papastërtitë dhe e bën atë të shkëlqejë.

Përbërësit:
1 lugë gjelle rrënjë jamballi pluhur (e gjeni në dyqanin e bimëve mjekësore)
3 lugë gjelle xhel Aloe Vera
1 lugë gjelle ujë trëndafili
1 kapsulë vitaminë C

Përgatitja:
Kombinoni në një tas të vogël miksoni jamballin pluhur dhe ujin e trëndafilit. Përziejini mirë dhe më pas kullojeni përzierjen me një filtër kafeje. Në një kavanoz të vogël shtoni xhelin Aloe Vera dhe përzierjen e kulluar më parë.

Hidhni në fund edhe kapsulën e vitaminës C të grimcuar dhe përziejini mirë. Pastroni fillimisht fytyrën dhe më pas aplikoni pak nga përzierja në fytyrë.
Masazhojeni ngadalë për disa minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.

loading...