Recetë: Speca turshi me vaj

img-426171_1475151139-472076
Më poshtë mund ta shihni recetën e plotë për përgatitjen e turshive, speca me vaj.
Përbërësit

10 kg speca somborka

3 Tufa magdanoz

4-5 Hudhra

SHELLIRA:

2 l uje te nxehet

1 l uthull

200 gr sheqer

200 gr krip te trashe

2 ml vaj luledielli

Hapat

Qerojme hudhrat dhe pergadisim edhe magdanozin.

Vlojme perbersit per shelliren. Specat i pastrojme dhe leme te kullohen pa u hequr bishtat.

Ne nje ene te madhe qesim shelliren te vloje,kurse specat I qesim nga5-6 duke perveluar nga 2- minuta,pastaj largojme dhe leme te kullohen ne nje ene tjeter.

Me pas specave u hjekim bishtat me mjetin per hjekjen e bishtave dhe qesim ne nje ene,, ne te cilen do ti konzervojme ose neper kavanoze.

Duke i palosur ne ene qesim thelpinje hudhre te qeruar dhe magdanoz.

Ne fund kullojme lengun qe leshojne specat gjate palosjes,dhe largojme ate leng sepse po ta leme do ti zbute specat.

Marim pjesne e mbetur te lengut ne te ciline jane perveluar specat dhe vlojme edhe nje here mire dhe vale e qesim mbi specat.

Specave u qesim nje mase te forte qe I rndon pak derisa uji te del ne sipefaqe,mbyllim kapakun dhe enen e mbeshtjellim me nje batanije deri te nesermen.

Enen me speca e leme ne vend te fresket qe most e thartohen shume,preferohet me shume frigoriferi.Mund te konsumohen pas 2-3 ditesh e deri ne afat me te gjate.