Receta që ju nevojitet duhanpirësve: Ja si të pastroni mushkëritë


Të gjithë e kanë dëgjuar e stërdëgjuar shprehjen “duhani vret” dhe është e vërtetë!

Duhanpirësit kanë probleme jo vetëm me mushkëritë e tyre , por mund t’ju kanosen edhe probleme të tjera shëndetësore.

Disa nga këto probleme mund të jenë astma, bronkiti, kollitjet e vazhdueshme etj.

Përbërësit: 1 copë xhenxhefil, 2 lugë çaji pluhur shafran Indie, 1 litër ujë, 400 gr sheqer kaf, 4 thelpinj hudhër të copëtuar

Ngrohni ujin dhe shtojini sheqerin.

Sapo të valojë uji hidhini hudhrën, xhenxhefilin dhe shafranin e Indisë.
Pasi të ketë valuar uji me të gjithë përbërësit, lërini derisa të ftohen në temperaturën e ambientit.

Konsumoni nga një gjysmë gote të këtij lëngu në mëngjes dhe në mbrëmje. Kura duhet të zgjasë 3­-4 javë.
mushk