Receta magjike me qumësht, shëron…


Qumështi është padyshim i shëndetshëm për të gjitha grupmoshat, por kjo që ju prezantojmë është një recetë e veçantë me shumë efekte pozitive.
Receta është quajtur “qumështi i artë” dhe ka si përbërës kryesor shafranin e Indisë me veti antioksidantem anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene.
Për përgatitjen ju nevojiten: 1 filxhan qumësht, gjysmë lugë (gjelle) turmerik pluhur, gjysmë lugë (e vogël) piper pluhur, 1 lugë (gjelle) mjaltë, gjysmë lugë (gjelle) vaj kokosi, gjysmë lugë (gjelle) kanellë pluhur
Ngrohni qumështin në nxehtësi mesatare. Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini vazhdimisht, por jo deri në vlim.
Kjo recetë forocon sistemin imunitar, pastron mëlçinë, normalizon tensionin e lartë të gjakut dhe shmang problemet e lëkurës.
16