Pija ‘magjike’ që zhduk migrenën


Migrena është një sëmundje neurologjike që lidhet me dhimbjet e kokës.

Ajo është menduar si rezultat i aktivitetit jonormal të trurit, por shkaku i saktë i problemit nuk është zbuluar ende.

Këtu janë disa nga shkaqet për këtë gjendje:

– Ndryshimet hormonale: menopauza ose dhimbje koke e menstruacioneve

– Shkaqe emocionale: stresi, tensioni, depresioni

– Shkaqe dietike: pijet me kafeine, çokollata, alkooli, vaktet e çrregullta

– Shkaqe mjedisore: pirja e duhanit, ndryshimet e klimës

Është e ditur që duhet të pini shumë ujë. Por, edhe pse mund të pini shumë ujë, trupi juaj ende mund të jetë i dehidratuar.

Kjo është për shkak se nivelet e ulëta elektrolite e bëjnë trupin të eliminojë sasi të mëdha uji.Ndonjëherë, migrena juaj mund të jetë shkaku i dehidrimit tuaj.

Receta për migrenën

Një filxhan me ujë, lëng i një gjysmë limoni, 2 lugë kripë rozë, (përmban minerale esenciale të tilla si kalium, hekur, sulfur, magnez etj”.

Këto minerale janë të zhytura lehtë në trup pa shpenzuar shumë energji, dhe përmbajtja e sodiumit në kripë është i ulët, kështu që nuk ka ruajtje uji në trup.

Ky ilaç shtëpiak është përdorur për migrenën për dekada të tëra, dhe trashëgohet ndër breza.
mig