Pemët dhe perimet më të shëndetshme në planet

peme-perime1.Limonet
Pse jane te shendetshem: Vetem nje limon permban me shume se 100 per qind te sasise suaj ditore te vitamines C, e cila mund te ndihmoje te rritet niveli i “mire” i kolesterolit HDL dhe t’i forcoje eshtrat.Flavonidet e limonit te gjetura ne limon mund po ashtu te ndihmojne pengojne rritjen e qelizave kancerogjene dhe te veprojne si antiinflamatore. Nje keshille e shpejte: Shtoni nje pjese limon ne cajin e gjelber. Nje studim ka zbuluar se limoni rrit aftesine e trupit tuaj per te absorbuar antioksidantet ne caj per pothuajse 80 per qind.
2.Brokoli
Pse eshte i shendetshem: Nje kercell mesatar i brokolit permban me shume se 100 per qind te kerkesave tuaja ditore te vitamines K, dhe pothuajse 200 per qind te dozes se rekomanduar te vitamines C-dy ushqyes esenciale per ndertimin e muskujve. Sasia e njejte ndihmon po ashtu ne zhdukjen e nje numri kaceresh. Nje keshille e shpejte: Mberthejeni! Ruani deri ne 90 per qind te vitamines C te brokolit duke e pergatitur ne mikrovale.( Avullimi ose zierja ruan vetem 66 per qind te lendes ushqyese.)
3.Cokollata e zeze
Pse eshte e shendetshme: Vetem nje e katerta e nje onsi(30 grameve) gjate dites mund te zvogeloje shtypjen e gjakut te individet perndryshe te shendetshem. Pluhuri i kakaos eshte po ashtu i pasur me flavonide, anti-oksidante te deshmuar ne zvogelimin e kolesterolit “te keq” LDL dhe te shtoje nivelet “e mira” te HDL. Keshille e shpejte: Nje katrorke cokollate permban rreth 53.5 miligrame flavonide: nje katrorke e cokollates se qumeshtit ka me pak se 14.

4.Patatet
Pse jane te shendetshme: Nje patate e kuqe permban 66 mikrograme te folateve qelize-ndertuese, pothuajse e njejta sasi e zbuluar ne nje filxhan me spinaq ose brokoli. Nje patate e embel ka gati tete here sasine e vitamines A, qe ju nevojitet gjate dites, e cila lufton kancerin dhe sforcon imunitetin. Keshille e shpejte: Lereni pataten te ftohet para se ta hani. Hulumtimet tregojne se kjo ju ndihmon te largoni afer 25 per qind me shume yndyre pas nje shujte, fale amidonit yndyre-rezistues.

5.Salmoni
Pse eshte i shendetshem: Nje burim i shkelqyeshem i acideve yndyrore omega-3, te cilat jane lidhur me nivelin e ulte te depresionit, semundjeve te zemres dhe kancerit. Nje mase 85-gramesh permban gati 50 per qind te dozes suaj ditore te niacin-es, e cila mund te mbroje kunder semundjes se Alzheimer-it dhe humbjes se kujteses. Keshille e shpejte: Percaktohuni per salmon te rritur lirshem, ne vend te atij te rritur ne ferma, sepse permban 16 here me shume toxic polychlorinated biphenyl (PCB), se salmoni i eger.

6.Arrat
Pse jane te shendetshme: permban me se shumti acide yndyrore, nga te gjithe arroret, te cilat mund te ndihmojne ne zvogelimin e kolesterolit. Omega 3 eshte deshmuar te permiresoje disponimit dhe luftoje kancerin; mund po ashtu te ndihmojne kunder demtimeve nga dielli (por mos u ikni faktoreve mbrojtes nga dielli). Keshille e shpejte: hani disa si desert: Melatonina anti-oksiduese e gjetur na arra ndihmon ne rregullimin e gjumit.
7.Avokado
Pse jane te shendetshme: E pasur me yndyra te shendetshme, e deshmuar ne nje studim te ule kolesterolin per gati 22 per qind. Ka me teper se gjysmen e fibrave dhe 40 per qind te folateve qe ju nevojiten gjate dites, te cilat mund te rrezikojne rrezikun nga kanceri. Keshille e shpejte: Duke shtuar avokadon ne sallaten tuaj mund te rrise thithjen e lendeve ushqyese kryesore si beta-karotenen per tri deri pese here krahasuar me sallatat pa kete super-ushqim.
8.Hudhra
Pse eshte e shendetshme: Hudhra eshte luftetar i fuqishem i semundjeve qe mund te pengoje rritjen e baktereve, perfshire E.coli. Allicin, nje perberes i gjetur ne hurdhe funksionon si nje antiinflamator i efektshem dhe eshte deshmuar te ndihmoje ne uljen e nivelit te kolesterolit dhe shtypjes se gjakut. Keshille e shpejte: Hudhrat e fresketa te shtypura lirojne me se shumti alicin. Vetem mos i zieni se tepermi: hurdha qe i ekspozohet temperatures se larte per me shume se 10 minuta i humb lendet e rendesishme ushqyese.

9.Spinaqi
Pse eshte i shendetshem: Spinaqi permban lutein dhe zeaksantine, dy antioksidante forcues te imunizimit te rendesishem per shendetin e syve. Hulumtimet e fundit kane treguar se mes frutave dhe perimeve qe luftojne kancerin, spinaqi eshte nje nga me efektivet. Keshille e shpejte: Spinaqi eshte i shendetshem dhe pa arome, shtojce per secilin gojemjalte. Ju nuk do ta shijoni ate, ju premtojme! Provoni ta perzieni nje filxhan spinaq, nje filxhan karota te grira, nje filxhan leng molle dhe akull.
10.Fasulet
Pse jane te shendetshme: Duke ngrene shujte me legure (fasule, bizele, dhe thjerreza) kater here gjate javes mund te ule rrezikun nga semundjet e zemres per 22 per qind. Shprehia e njejte mund po ashtu te zvogeloje rrezikun nga kanceri i gjirit. Keshille e shpejte: Sa me me ngjyre te erret te jene fasulet, me shume antioksidante permbajne. Nje studim ka zbuluar se levorja e fasuleve te zeza permban 40 here me shume te sasise se antioksidanteve te gjetur ne levoret e fasuleve te bardha.