Paralajmërimi: Bëhuni gati, sëshpejti një tjetër tërmet i fuqishëm do të tundë Shqipërinë

Jo më larg se dje një tërmet i fortë tronditi Maqedoninë, ndërsa lëkundjet e tij u ndjenë edhe në disa qytete në territorin shqiptar. Tërmeti ishte 5.2 ballë i shkallës rihter në një thellësi prej 10 kilometrash në një distancë 90 kilometra në lindje të Tiranës.

Sakaq, harta e tërmeteve paralajmëron për një tjetër tërmet edhe më të fuqishëm sëshpejti. Konkretisht bëhet fjalë për një tërmet që pritet të ketë epiqendrën në kufirin mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.

Ai është parashikuar të jetë me një fortësi 6.2 ballë të shkallës rihter pas jo më shumë se 48 orëve.