Njeriu i vetem ne histori qe i mbijetoi goditjes nga meteori

meteori2Ne vitin 1954 ra nje meteorit dhe impakti me token ishte i tmerrshem. Tashme nuk duket ndonje lajm i pabesueshem , pas lajmit ne Rusi. Por pati nje person te vetem qe i mbijetoi takimit me meteoritin dhe ajo eshte Ann Hodges.

Gruaja u godit ne Sylacaluga, ne Alabama, nga nje copez e madhe shkembore. Ne fakt nuk pesoi asnje demtim te perjetshem, vetem nje shtypje te madhe ne krah te barkut.

Meteoriti i shkaterroi tavanin e shtepise, ra ne nje radio dhe goditi Ann. Edhe pse tani shiu i meteoreve eshte bere me i shpeshte, rasti i Ann eshte i vetmi ne bote.

Sepse nuk ekziston asnje tjeter ne bote qe te jete goditur nga nje meteor dhe eshte gjalle. Ne ate kohe, gjate Luftes se Ftohte, mendohej se behej fjale per ndonje sulm nga sovjetiket, por me vone u kuptua se ai gur i madh ishte meteorit.

Guri qe e goditi Ann mbeti ne shtepine e saj deri sa vdiq, kur ishte vetem 52 vjec per shkak te mosfunksionimit te veshkave dhe tani prona e saj bashke me gurin ruhet nga pasardhesit e saj.

meteori1