Një mënyrë fantastike për të përdorur qeset e çajit për dhëmbët që dentisti nuk do t’jua tregoj kurrë

Një filxhan çaji është gjithmonë një ide e mirë, qoftë në mëngjes për të filluar ditën ose në mbrëmje para se të shkoni në shtrat. Falë qeseve të çajit, mund ta shijoni atë edhe në zyrën tuaj, kështu që nuk ka justifikim për të humbur këtë pije të shëndetshme.

Por, çfarë bëni me qeset e çajit pasi e keni konsumuar? Me siguri, që e hidhni në kosh, apo jo? Epo, ndoshta ka ardhur koha të ndryshoni këtë zakon, pasi ne do t’ju tregojmë disa përdorime fanstatike të qeseve të çajit.

Trajton djegiet nga dielli;
Çaji i zi përmban një acid që siguron efekte qetësuese që ndihmojnë në eliminimin e nxehtësisë së tepërt nga djegia e diellit. Prandaj, herën tjetër që shkoni në plazh mos harroni të merrni me vete një qese çaji së bashku me kremin tuaj të diellit.

Rigjallëron sytë e lodhur dhe të skuqur;
Përdorini qeset e çajit për të rigjallëruar sytë dhe eleminuar të skuqurat. Vendosini qeset e çajit në frigorifer dhe në mëngjes mbajini për 15 minuta tek sytë tuaj.

Heq zbokthin;
Zbokthi është një nga gjërat më të bezdishme tek flokët dhe heqja e tij mund të jetë shumë e vështirë. Zëvendësoni produktet tuaja të shtrenjta kundër zbokthit me vetëm disa qese çaj.

Bëni një çaj me ta dhe lini qeset të qëndrojnë një orë para se të përdorni çajin për të shpëlarë flokët tuaj. Një masazh i rregullt i kokës me çaj do të eliminojë zbokthin tuaj dhe do të shkëlqejë flokët tuaj.
Heq lythat;

Përdorni qeset e çajit jeshil për heqjen e lythave. Vendoseni në zonën e prekur dhe sigurojeni me një fashë. Lëreni të qëndrojë për 15 minuta dhe zëvendësojeni me një të re.

Përmbajtja antioksidante e çajit do të ndalojë rritjen e lythat. Ju gjithashtu mund të konsumoni dy deri tre gota çaji jeshil çdo ditë për të minimizuar efektet HPV në lëkurën tuaj.

Qetëson mishrat e irrituar të gojës;
Të vendosësh qeset e çajit në gojë duket shumë qesharake, por në fakt është një mënyrë e shkëlqyer për të zvogëluar dhimbjen nga dhëmbët e prishur. Vendosni qeset e çajit në zonën me dhimbje në gojën tuaj.