Lajme

Prokurori kërkon konfirmimin e aktakuzës

(E plotësuar) Ka filluar seanca për rastin e MTPT-së, prokurori Johanes Picket ka kërkuar nga trupi gjykues që të këtë parasysh aktakuzën dhe provat. Ai ka kërkuar që të merret vendimi për konfirmim të aktakuzës. Sipas tij kjo lëndë duhet të shkojë me tutje. “Pra të shkohet në procesin e shqyrtimit kryesor”, ka thënë Picket. […]


50 shqiptarë në polici dyshohen si azilkërkues

Rreth 50 shqiptarë, prej tri ditësh janë duke u mbajtur në paraburgim nga ana e policisë franceze. Shtetasit shqiptarë kanë shkuar në Francë individualisht apo në grupe të vogla si turistë. Arsyeja e ndalimit të shtetasve shqiptarë, është se ata dyshohen si azil-kërkues. Shqiptarët po mbahen në Kalaj, një zonë që ndodhet rreth 130 km […]


Gati milionat e Bankës Evropiane për Kosovën

Zëvëndëspresidenti i Bankës Evropiane për Investime dhe ish- kryeministri slloven, Anton Rop, përveç projekteve të Bankës për Kosovën flet edhe për periudhën e zhvillimit të hovshëm ekonomik në Slloven. Banka Evropiane për Investime ka thënë miliarda euro kredi afatgjate dhe me norma të ulëta të interesit për vendet e rajonit, me të cilat mjete janë […]


Bashota, afro 600 mijë euro për dosta

Pothuajse të gjithë tenderët për asfaltimin e rrugëve në Komunën e Klinës, së fundi i ka fituar kompania e njëjtë, “AIM”. Madje muajin e kaluar kompania “AIM” nga e njëjta komunë, e cila i ka vetëm 17 punëtor për një javë i ka nënshkruar 5 tender, tre brenda vetëm një dite. Ndërkaq, vlera e tyre […]


Merkel thotë se s’ka datë të shpejtë për Serbinë

Kryeministri serb ka porositur sot se për Serbinë është e papranueshme që më 28 qershor të mos e marrë datën për fillimin e negociatave dhe se se dhënia vetëm e “dritës së gjelbër” nuk mjafton, duke kërcënuar në mënyrë indirekte se mosdhënia e datës mund të kërcënojë zbatimin e marrëveshjes së Brukselit. Këtë deklaratë Daçiq […]


Serbët e veriut mund të votojnë me dokumente të Serbisë

Kryeministri Thaçi ka deklaruar sot se në zgjedhjet lokale që duhet të mbahen në vjeshtë qytetarët në veri të Kosovës mund të votojnë me dokumente identifikuese që i kanë. Në emisionin “Slobodno srpski” (lirshëm serbisht), që është emituar në rrjetin e televizioneve serbe në Kosovës, kryeministri Thaçi ka mohuar informacionet që në zgjedhjet lokale që […]


Serbia, marrëveshje të tjera për Trepçën

Ministri serb i minierave, Milan Bacevic ka paralajmëruar se në 20 ditët e ardhshme do të nënshkruhen edhe disa marrëveshje me konsorciumin amerikan “New Generarition Power” për investime në Kombinatin Metalurgjik“Trepça. Konsorciumi amerikan “New Generarition Power” (NGP) muajin e kaluar në Qeverinë e Serbisë ka nënshkruar marrëveshja për bashkëpunim teknik me Kombinatin Trepça në Zveçan, […]


Pallati i Rinisë në duar mafioze

Bizneset që operojnë në Pallatin e Rinisë, Kulturës dhe Sporteve, ankohen për qiranë e lartë në Pallat, ata paguajnë shuma të majme parash për qiradhënie. Shumat arrijnë deri në 4 mijë euro për një muaj. Opozita shpreh dilemat se nuk dihen saktësisht përfituesit e kësaj qiramarrje dhe se Pallati ka mbetur pa menaxhim të mirë. […]


Turqit sfidojnë urdhrat e kryeministrit me tango e maska gazi

Lideri turk, Recep Tayyip Erdogan i ka quajtur Europën dhe Amerikën hipokrite, pas kritikave që iu adresuan atij për përdorim të tepruar të dhunës policore. Ndërkohë, protestuesit kanë vazhduar të dalin në rrugë, duke sfiduar kryeministrin dhe duke kërcyer tango me maska gazi në fytyrë. Kryeministri turk deklaroi në një konferencë për marrëdhëniet BE- Turqi […]


PDK-ja dhe LDK-ja, afër një pajtimi

Pavarësisht se vjeshta e sivjetshme është në kalendarin kushtetues për mbajtjen e zgjedhjeve të rregullta lokale, dilemat që po dalin së fundmi në formimin e komunave të reja, zbatimin e marrëveshjes së arritur për veriun në mes të Prishtinës dhe Beogradit, por edhe një strategji e fshehtë e liderëve politikë për të ruajtur nivelin ekzistues […]