Lajme
Susami, ilaç i mrekullueshëm natyror

Farat e freskëta të susamit janë të efektshme për t’i luftuar çrregullimet e lukthit dhe të zorrëve, shtojnë qumështin e gjirit te nënat e reja dhe rregullojnë ciklin e çrregulluar menstrual, etj. Farat e susamit janë përdorur për qëllime mjekësore për shkak të vetive të tyre ushqyese. Këto fara janë të pasura me kalcium, hekur, […]


Asteroidi me unazë shokon astronautët

Për herë të parë në histori të zbulimeve në hapsirë, astronautët kanë zbuluar një sistem unaze përreth një asteroidi. Zbulimi është një surprizë e plotë për shkenctarët planetarë, të cilët ende janë të pasigurt se si mund të ishte formuar unaza e tillë rreth asteroidit. Objekti kozmik ishte gjetur rreth një objekti me emrin Chariklo, […]


Gazprom-i rrit çmimet për Ukrainën

Gjiganti rus i gazit, Gazprom, do të rrisë çmimin e gazit për Ukrainën në çerekun e dytë të vitit nga 268.5 dollarë për 1,000 metra kub në 385.5 dollarë. Kryeshefi ekzekutiv i Gazprom-it, Alexei Miller, ka thënë se borxhi i Ukrainës për faturat e papaguara të gazit qëndron në 1.7 miliard dollarë. Vendimi për të […]