Nëse keni dhimbje koke të shpeshta, energji të ulët dhe pagjumësi, filloni të konsumoni këto ushqime

Shumica prej nesh mendojnë se këto simptoma janë rezultat i punës së madhe. Por ato gjithashtu mund të shkaktohen nga nivele të ulëta të magnezit dhe vitaminës K në trupin tuaj.

Më poshtë do të njiheni me disa fakte të rëndësishme që ju duhet të dini rreth këtyre mikroelementeve të rëndësishme:

Magnezi

Përfitimet:
Magnezi është i përfshirë në të paktën 300 reaksione të ndryshme kimike në trupin tonë. Kjo ndihmon konvertimin e ushqimit në energji dhe krijimin e proteinave të reja nga aminoacidet. Kjo është arsyeja pse përdoret për të lehtësuar ankthin, stresin dhe për të luftuar lodhjen. Magnezi mund të parandalojë dhimbje koke të shpeshta dhe madje të ndihmojë në trajtimin e migrenave. Mungesa e saj ul nivelet e serotoninës, shkakton që enët e gjakut të ngushtohen dhe ndikon në funksionimin e neurotransmetuesit. Nivelet e ulëta të magnezit mund të çojnë në depresion dhe pagjumësi.

Këtu janë burimet kryesore për të marrë dozën tuaj të përditshme të magnezit:
Spinaq
arra
oriz kaf
bukë
peshk
mish
avokado

Vitamina K

Përfitimet
Vitamina K sintetizon proteina të cilat janë thelbësore për gjakun dhe për të ndaluar gjakderdhjen. Përfitime të tjera të vitaminës K që janë propozuar por nuk janë vërtetuar plotësisht shkencërisht, përfshijnë mbrojtje nga kalcifikimi i arterieve dhe valvulave, një rrezik i zvogëluar i sëmundjes së Alzheimerit dhe kancerit të prostatës. Bashkëpunon me vitaminën D për të çuar kalcium në eshtra dhe për ta ndihmuar atë të lidhet me ta për t’i bërë kockat më të forta. Nivelet e ulëta të vitaminës K mund të çojnë në një rritje të rrezikut të thyerjeve.

Këtu janë burimet kryesore për të marrë dozën tuaj të përditshme të vitaminës K:
Trumzë, Majdanoz, Koriandër, Borzilok etj. Sigurohuni që të kërkoni këshilla nga mjeku juaj para marrjes së shtojcave të magnezit dhe vitaminës K, pasi përdorimi i tepruar i vitaminës dhe mikroelementit mund të shkaktojë efekte anësore dhe të ndërveprojë me barna të tjera./Përshtati Adela Zeneli/Shije.al