Ndodh habia, deri tani e kemi ditur gabim shenjën e Horoskopit

Rreth 81 përqind e njerëzve në botë e dinë gabim shenjën e tyre të Horoskopit. Kjo sepse data e shenjave në yje janë vendosur rreth 2,000 vjet më parë.

Por që atëherë yllësitë kanë ndryshuar dhe ju me shumë mundësi nuk keni lindur, nën një shenjë tjetër nga ajo që mendoni se i përkisni.

Sipas traditës, datat tradicionale janë:

Dashi: 21 Mars – 19 Prill

Demi: 20 Prill – 20 Maj

Binjakët: 21 Maj – 20 Qershor

Gaforrja: 21 Qershor – 22 Korrik

Luani: 23 Korrik – 22 Gusht

Virgjëresha: 23 Gusht – 22 Shtator

Peshorja: 23 Shtator – 22 Tetor

Akrepi: 23 Tetor – 21 Nëntor

Shigetari: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Bricjapi: 22 Dhjetor – 19 Janar

Ujori: 20 Janar – 18 Shkurt

Peshqit: 19 Shkurt – 20 Mars

Ndërsa sipas ekspertëve, data e shenjave sipas ditëve që keni lindur janë ndryshe dhe janë të pasakta, për 86 % të njerëzve.

Sipas tyre data e sakta janë:

Bricjapi: 21 Janar – 16 Shkurt

Ujori: 17 Shkurt- 12 Mars

Peshqit: 13 Mars – 18 Prill

Dashi: 19 Prill – 14 Maj

Demi: 15 Maj – 21 Qershor

Binjakët: 22 Qershor – 20 Korrik

Gaforrja: 21 Korrik – 10 Gusht

Luani: 11 Gusht – 16 Shtator

Virgjëresha: 17 Shtator – 31 Tetor

Peshorja: 1 Nëntor – 23 Nëntor

Akrepi: 24 Nëntor – 29 Nëntor

Shigjetari: 30 Nëntor- 18 Dhjetor

Sipas Dr.Radmila Topalovic, “ Toka është e ndikuar nga tërheqja gravitacionale e Hënës dhe e Diellit, që krijojnë një efekt lëkundës mbi planetin tonë. Në këtë mënyrë Toka vërtivet rreth vetes”.  Si pasojë e kësaj lëvizjeje, sipas ekspertes, disa nga yllësitë janë zhvendosur.

Gjithashtu është dhe një yllësi e 13, që është lënë mënjanë për të patur një ndarje me 12 shenja të Horoskopit. Ajo është Ophiuchus, ose Gjarpri dhe nëse keni lindur mes data 30 Nëntor dhe 18 Dhjetor, mund t’i përkisni kësaj shenje./tvklan.al

HOLMES CHAPEL, UNITED KINGDOM - AUGUST 13: A Perseid meteor streaks across the sky over the Lovell Radio Telescope at Jodrell Bank on August 13, 2013 in Holmes Chapel, United Kingdom.The annual display, known as the Perseid shower because the meteors appear to radiate from the constellation Perseus in the northeastern sky, is a result of Earth's orbit passing through debris from the comet Swift-Tuttle. (Photo by Christopher Furlong/Getty Images)