Mjalti Dhe Kanella Frika Dhe TmerriIi Kompanive Farmaceotike

Screenshot_1

Mjalti prodhohet në shumë vende të botës. Ai është ushqimi i vetëm në planet që nuk do të prishet ose kalbet kurrë. Megjithatë, kur e lëme atë në një vend të ftohtë dhe errët për një kohë të gjatë do të ngrij. Kur kjo ndodh, thjesht lirojme kapakun ekavanozit që kemi dhe e vënë në nje tenxhere me ujë të vaket. Keshtu mbas ngrohjes me uje te vaket ai kthehet ne gjendien e tij fillestare, lëngëzohet.

E vërteta rreth mjaltit me kanellë

Kjo është e sigurtë se kompanitë farmaceutike nuk do të donin qe informacioni i mëposhtëm të bëje raundin e botës. Skencetaret kan gjetur se një përzierje e mjaltë dhe kanellë shëron të gjitha llojet e sëmundjeve. Mjalti mund të përdoret pa asnjë efekt anësor në sëmundje. Edhe pse është i ëmbël si mjaltë, në qoftë se merret në dozat e duhura si një ilaç, ai nuk dëmton as pacientët diabetik. World News, revistë në Kanada, në versionin e datës 17 janar 1995, ka dhënë listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë si te hulumtuara nga shkencëtarët perëndimore:

Semundjet e Zemërs

Bëni një paste me mjaltë dhe kanellë pluhur, ta aplikoni atë në bukë,dhe perdoreni për të ngrënë rregullisht për mëngjes. Ajo zvogëlon kolesterolin në arterie dhe shpëton nga një sulm semundiesh në zemër. Përdorimi i rregullt i procesit të mësipërm ndihmon në funksionimin e duhur të frymëmarrjes dhe forcon rrahjet e zemres. Ne moshat e medha arteriet dhe venat humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen.Keshtu qe mjalti dhe kanella bejne rigjallërimin e arterieve dhe venave.

Kistet

Merrni dy lugë pluhur kanelle dhe një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të vakët dhe pijeni atë. Ajo shkatërron mikrobet në fshikëz.

Dhimbjet e dhëmbeve

Bëni një paste të një luge çaji pluhur kanelle dhe pesë lugë çaji mjaltë dhe aplikojeni atë në dhëmbin qe ju dhemb. Ju mund ta aplikoni tre herë në ditë deri sa të ndalet dhimbia e dhembit.

Kolesteroli

Dy lugë mjaltë dhe tri lugë çaji pluhur kanelle përzier në 456 gramë, çaj me ujë, që i jepet një pacienti me kolesterol dhe i zvogëlonnivelin e kolesterolit në gjak 10% brenda dy orësh. Siç u përmend te pacientët artrit, nëse merret tri herë në ditë, çdo kolesterol per 1 vit shërohet. Sipas të dhënave në këtë revistë, mjalti duhet te jete origjinal dhe te konsumohet me ushqim.
.
Të ftohtët

Ata që vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo të rënda duhet të marrin një lugë gjelle mjaltë të vakët me 1/4 lugë kanellë pluhur te përditshmen për tre ditë. Ky proces mund të kuroje kollët e shumta kronike, të ftohtët dhe të qarat sinozes.

Çrregullime të stomakut

Kur mjalti është marrë me pluhur kanelle 1+1 shëron dhimbiet e stomakut dhe gjithashtu pastron ulcerat ne stomak nga rrënja.

Gazrat e stomakut (bloating)

Sipas studimeve të bëra në Indi dhe Japoni, tregoi se nëse mjalti merret me pluhur kanelle stomaku është përjashtuarnga gazi.

Sistemi imunitar

Përdorimi i përditshëm i mjaltit dhe kanelle pluhur forcon sistemin imunitar dhe e mbron organizmin nga bakteret dhe viruset.Shkencëtarët kanë zbuluar se mjalti ka vitamina të ndryshme dhe hekur në sasi të mëdha. Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit i forcon qelizat e bardha të gjakut për të luftuar bakteret dhe viruset.

Gripi

Një shkencëtar në Spanjë ka vërtetuar se mjalti përmban një përbërës natyror që vret mikrobet influencës dhe e shpëton pacientin nga gripi.

Jetëgjatësi

Çaji me mjaltë dhe pluhur kanelle, kur merret rregullisht,ndalon plakien.Merrni katër lugë mjaltë, një lugë pluhur kanelle dhe tre gota uji me caj te ngrohte. Pini 1/4 e filxhanit, 3-4 herë në ditë.

Puçrra fytyre

Tre lugë mjaltë dhe një lugë çaji pluhur kanelle ne forme paste. Aplikojeni këtë pastë në pucrat para gjumit dhe ti lani atë mëngjes me ujë të ngrohtë. Nëse bëhet çdo ditë për dy javë, ajo heq pucrat nga rrënja.

Sëmundjet e lëkurës

Aplikoni mjaltin dhe pluhur kanelle në pjesë të barabarta në pjeset e lekures që kërkojnë trajtim,ne ekzema leichines dhe në të gjitha llojet e infeksioneve të lëkurës.

Dobesimi ne peshe

Çdo ditë në mëngjes, gjysmë ore para mëngjesit në një stomak bosh dhe në mbrëmje para gjumit, pini mjaltë dhe pluhur kanelle zier në një filxhan ujë. Nëse merret rregullisht, kjo zvogëlon peshën edhe te nje personi më te trashë. Gjithashtu, pirja e kësaj përzierje rregullisht nuk lejon të grumbulluarat e yndyrës ne trup.

Kanceret

Hulumtimet e fundit në Japoni dhe Australi ka treguar se kanceret avancuara te stomakut dhe te eshtrave jane shëruar me sukses. Pacientët që vuajnë nga këto lloje të kancerit duhet te marrin te përditshme një lugë gjelle mjaltë me një lugë çaji pluhur kanelle për një muaj tre herë në ditë.
Nese ky informacjon eshte i dobishem per ju, ju lutem shperndajeni me miqte e juaj