Mijëra gra po e përdorin këtë krem shtëpiak për të hequr rrudhat dhe për të rinuar lëkurën e tyre

Kur përmendim moshën e vjetër, sjellim menjëherë në mendje rrudhat. Shumë njerëz në mbarë botën, veçanërisht gratë, janë të shqetësuara për gjendjen e tyre të lëkurës që merr pasi kanë arritur një moshë të caktuar.

Shumica e tyre shpenzojnë shumë para për trajtime të shtrenjta bukurie dhe produkte kozmetike, në mënyrë që të zvogëlojnë dukjen e rrudhave.
E vërteta e vërtetë është se jo të gjitha këto gra mund t’i përballojnë këto produkte dhe trajtime të shtrenjta.

Ka shumë gjëra që mund të përshpejtojnë procesin e plakjes dhe të shkaktojnë shfaqjen e rrudhave, siç janë: ekspozimi ndaj diellit, përdorimi i produkteve kozmetike, dieta e varfër dhe jo e shëndetshme, ndryshimet hormonale dhe shumë faktorë të tjerë. Këta faktorë janë shkaku kryesor pse lëkura humbet elasticitetin e saj.

Por, këshilla jonë është të ndaloni përdorimin e këtyre produkteve dhe të bëni një recetë në kushte shtëpie.

Ky krem do t’ju ndihmojë të reduktoni rrudhat dhe ta bëni lëkurën tuaj më të butë. Ky krem është i pasur me antioksidantë dhe do të hidratojë lëkurën tuaj. Ai gjithashtu do t’ju ndihmojë të shpëtoni nga rrathët e zinj dhe aknet.

Përbërësit:
1 gotë ujë
1 lugë gjelle mjaltë
2 lugë gjelle oriz
1 lugë gjelle qumësht

Udhëzime:
Hidhni orizin në një enë sëbashku me ujin. Vendoseni në zjarr të ziejë për 3 minuta. Largojeni më pas nga zjarri, ftoheni dhe kullojeni lëngun. Hidheni orizin në një enë të vogël qelqi. Shtoni mjaltin dhe qumështin. Miksojini mirë derisa të bëni një pastë homogjene.

Lani fillimisht fytyrën me ujë të pastër. Aplikoni maskën me oriz duke e masazhuar butësisht me lëvizjen rrethore. Mbajeni për 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Përdoreni një herë në javë, gjatë natës. Do të habiteni nga rezultatet, sepse kjo maskë fytre e hidraton thellësisht lëkurën dhe ju bëntë dukeni 10 vjet më të reja.