Mediat kroate: Shqiptarja që e ka ngritur Serbinë në këmbë dhe ka bërë botën për vete


Shqiptarja kosovare Era Istrefi është ylli i ri botëror që ka pushtuar top listat.
Portali nga Kroacia dnevnik.hr ka shkruar një artikull kushtuar këngëtares kosovare, Eres Istrefi. Artikulli është titulluar “Shqiptarja që e ka ngrit Serbin në këmbë e pastaj e ka bërë botën për vete”. Ja artikulli i plotë:
Shqiptarja kosovare Era Istrefi është ylli i ri botëror që ka pushtuar top listat.
Pas incizimit të këngës ‘Bon Bon’, Era Istrefi as nuk e ka ëndërruar që kjo këngë do të behet hit botëror. “Kam prit që një ditë gjithë bota do ta dëgjoj këngën time po jo këngën Bon Bon, ka then kengetarja.
Era ka nënshkruar kontratë me Ultra Rekords dhe B1 Rekords, kënga është e dëgjuar 32 milion herë në youtube.
Patrick Moxey dhe Major Lazer kanë thënë se zëri i Erës është kombinim i Rihanes dhe Sias. “Mendojmë që është super kombinimi Rihana dhe Sia, mirë po ajo që e bën interesa që është unike dhe kënga jep përshtypjen e Evropës Lindore dhe tingëllon pak orientale. Përzërja e saj Shqip dhe Angësht është shumë e veçantë, këtë nuk mund të krahasoni me asgjë në botë.” shkruan Mejor Lazer.
Moxey beson se ka tërhequr shumë vëmendjen e artistëve evropiane si bëhet me Omi dhe David Guetta në Amerikë, duke e përshkruar kontratën e saj nënshkrim për Ultra si një hap që me të vërtetë do të bëjë atë një hit në mbarë botën. “Duke pushtuar botën, Kosova është bërë një objekt i ndarjes. Ajo ka bërë një vend në Tempullin e Krishtit Shpëtimtar i Kishës Ortodokse Serbe. Videoja shfaqet në një këmishë transparente, dhe me të janë valltarë gjysmë-lakuriq. Këngëtarja ne Spot është vetëm një nga shumë blloqe pengues midis shqiptarëve dhe serbëve në vend të ndarë. Tempulli është ndërtuar në kulmin e luftës shqiptaro-serbe, 1998 në Prishtinë, dhe i projektuar nga arkitekti i famshëm serb Spasoje Krunic. Tempulli nuk përfundua kurrë. Këngëtarja e cila, pavarësisht nga ndarja në vendin e saj, asaj ju ofrua karriera ndërkombëtare dhe për këtë çështje thot : “Jetoni ëndrrën tuaj”” përfundon portali nga Kroacia. / 21Media
era3-650x358