Maskë kunder rrudhave

Maskë-kunder-rrudhavePërbërësit;

Shtalb djathi

Kastravec i bërë pure

1-2 lugë qumësht

Vaj ulliri

Në një tas hidhni shtalbin e djathir, shtypeni mirë me piru dhe hidhni siper vajin e ullirit së bashku me qumësht.

Merrni një kastravec mesatar ose të vogel, heqni lëkuren dhe bëjeni pure.

Bashkojeni së bashku me përbërësit e tjerë dhe sërish përzieni mirë.

Me masken e krijuar lyeni fytyren dhe masazhojeni butësisht atë duke përdorur bulëzat e gishtave.

Masken hidratuese e lini të qëndrojë në fytyrë rreth 20 minuta, ndoshta dhe më shumë nëse maska është akoma shumë e lëngshme.

Në fund shperlani fytyren me ujë të vakët dhe pastaj ujë të ftohtë për të mbyllur poret nga trajtimi i sapobërë.