Masazhi dhe hudhra kundër celulitit

2764celuliti_sport-e1340973378128

Ushqimi i përpunuar, i ëmbël dhe shumë i kripur, pemët e thata dhe produktet e thata të mishit, nuk janë zgjedhje e mirë nëse dëshironi të keni trup pa celulit.Në vend të këtyre produkteve, në meny zgjidhni dredhëzat, brokolin, domatet dhe bizelet, sepse janë të pasura me vitaminë C, pastaj rrushi i kuq, boronicat, qershitë dhe manaferrat.Më poshtë keni edhe disa këshilla të mrekullueshme që do t’u ndihmojnë ta shmangni rrudhosjen e lëkurës.

 

Kundër celulitit mund të luftoni edhe me anë të probiotikëve (konsumimi probiotikëve ndihmon në shpërbërjen e celulitit).

Hani sa më shumë ushqime mirë të ziera, mish peshku, mish pule dhe produkte të qumështit me pak yndyrë.Pektina Toksinat do të zhduken më shpejtë nga pektina e mollës, dardhës, bananeve, agrumesë, karotave dhe lakrës. Në luftën kundër celulitit ndihmon edhe hudhra. Shmangni, kafen, alkoolin dhe pijet e gazuara