Letra e fundit nga Mirsad Ndrecajt: Ju betohem se më shumë e duam vdekjen!


Mirsad Ndrecaj, i njohur me nofkën “Nato”, është raportuar se ishte në mesin e të vrarëve nga grupi i armatosur, që zhvilloi përleshje me forcat policore në “Lagjen e Trimave”, në Kumanovë të Maqedonisë.
Në një letër të publikuar një vitë më parë, Ndrecaj kishte shkruar rreth konfliktit në Gushincë të Maqedonisë, si dhe për disa çështje të tjera.
Sipas tij, përgjegjës për sulmin në Goshincë janë djemtë më të ndershëm të kombit shqiptarë.
“Ata janë djemtë që e nisën luftën në vitin 2001 në Iliridë dhe që e fituan atë luftë. Por, udhëheqësia politike me në krye me Ali Ahmetin e shitën atë luftë për interesa personale. Ne ish-eprorët e UÇK-së asnjëherë nuk u pajtuam me Marrëveshjen e Ohrit, e cila edhe me kalimin e kohës e dëshmoi se nuk ishte në të mirë të popullit shqiptar”, shkruhet në letrën e “Nato”-s.
Më tej, Ndrecaj betohet se në tokat e Iliridës, shqiptarët do të jetojnë lirshëm dhe ndershëm, por që, sipas tij, lufta nuk është primare.
“UÇK-ja vërtet gjithmonë ka goditur në cak dhe gjithmonë do të godasë aty ku armikut do t’i djegë më së shumti. Ne luftën nuk e duam, po ajo kur të na imponohet ne jemi gjithmonë në ballë për të mbrojtur popullin tonë të dashur shqiptar”, ka shkruar Ndrecaj
Letra e plotë origjinale:
Te nderuar bashkombas Shqipetar nga te Gjitha trevat Shqipetare. Jau bej me dije se Mbas sulmit ne karakollin e Goshinces qendrojn Djemt me te ndershem te Kombit Shqipetare ata djem qe e nisen Luften ne Vitin 2001 ne Iliride dhe qe e Fituan Ate lufte po udheheqsija politike me ne Krye me Ali Ahmetin e shiten Ate lufte per interesa personale ne Ish eproret e UCK asnje her nuk u pajtuam me Marreveshjen e Ohrit e Cila edhe me Kalimin e kohes e Deshmoj se nuk ishte ne te mire te Popullit Shqipetar ku asnje her nuk u Realizua asnje pik e saj ne te mir te Popullit po qka u realizua veq ne te Mire te disa individeve te cilet perfituan personalisht duke i shitur interesat Kombetare ku edhe ushtrija kishte emer Ushtrija Qlirimtare Kombetare.
Ajo qka i ka Munduar me se Shumti opinionin e Gjere vendas e dashakeqas te Shqiptareve jau bejme me Dije se nuk ka vlere me te larte per ne se sa realizimi i aspirateve Kombetare dhe nuk ka pasuri qe Egziston ne kete Bote qe mundet me na ble e ne qe te Dalim kunder Gjakut te shokeve tane qe dhane jeten per nje qellim e aj qellim ishte dhe do te mbetet Shqiperia Natyrale.
Sot ne Iliride kemi politikan te Pasur dhe Popull te varfer e te mjeruar ku Maqedonasit investojn me Qindra miliona Euro ne Shkupin e Shqiptarve duke bere Histori te rrejshme me permendore te Iks personave te cilet as nuk kan pas te bejn me historin e ndershme te Shkupit dhe Ilirides, kurse askush nuk e ngriti zerin pse asnje Shkolle asnje Fabrike asnje Spitale nuk u be te Shqiptaret per te jau lehtsuar jeten, po Qdo dite e me shum duke jau bere jeten me te veshtire me Ndihmen e Shqipfolesave vetem qe Shqiptaret te Largohen nga trevat e veta.
Popull i dashur Shqipetare ne token e Ilirides ju Betohemi ne Gjakun me te Ndershem te Deshmoreve te Kombit Shqipetare se ne Djemt tuaj per Lirine Tuaj ne me Shume e duam Vdekjen se sa Armiku e don jeten vetem e Vetem qe femijet Tane dhe ju Shqipetare nje her e Pergjithmon te Jetoni ne Tokat tuaja te lire ndershem si Qdo popull i botes se Civilizuar. UCK ja e Vertet Gjithmon ka Goditur ne Cake dhe Gjithmon do te Godet aty ku armikut Do ti Djege me se Shumti. Ne Luften nuk e Duam po ajo kur te na imponohet ne jemi Gjithmon ne Balle per te Mbrojtur Popullin tone te Dashur Shqipetare. Me Rrespekt, Mirsad Ndrecaj Nato.
MD