Largoni mbetjet toksike nga zorra e trashë me këtë metodë alternative!

Në Shtetet e Bashkuara, pastrimi i zorrës së trashë u bë i famshëm gjatë viteve 1920 dhe 1930. Ajo është kryer e bazuar në teorinë e vetëhelmimit të organizmit. Mishi i patrazuar dhe ushqime të tjera mund të shkaktojnë grumbullimin e toksinave dhe helmeve në trup. Këto toksina mund të shkaktojnë lodhje, dhimbje koke, shtim në peshë, dhe energji të ulët.

Kur vendosni të konsumoni perime dhe fruta është thelbësore të zgjidhni ato të larta në fibra dhe të pasura në lëndë ushqyese. Mollët janë të larta në fibra të tretshme dhe ju ndihmojnë për tu ndierë të ngopur më gjatë. Ato gjithashtu përbëhen nga fibra që eleminojën kapsllëkun.

Farat e lirit janë të mira për pastrimin e zorrës së trashë. Ato janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat përmirësojnë thithjen e ushqyesve nga zorrët. Farat e lirit do t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, si edhe të mbroni zemrën nga r zemrën nga sëmundjet kardiovaskulare.

Përveç kësaj, fara liri janë të pasura me acide yndyrore omega-3.

Ja receta e mrekullueshme që do t’ju mundësojë pastrim efektiv të zorrës së trashë nga toksinat:

Përbërësit:

1 mollë

1 lugë mjaltë (për ëmbëlsi)

1 lugë çaji fara chia

1 lugë çaji fara liri

ujë 1 filxhan

Metoda e përgatitjes:

Së pari, përzieni të gjithë përbërësit së bashku, përveç farave chia.

Pastaj, vendosni përzierjen në gotë dhe hidhni farat.

Përziejeni dhe pijeni.

Kur hani ushqime të pasura me fibra të tilla si molla, është e rëndësishme të pini shumë ujë.

Kujdes: nëse ndonjë nga përbërësit ju shkakton reaksion, konsultohuni me mjekun!

safe_image