Lajm i keq, vajza! Mos vishni më hellonka!

hellonka
Hellonkat, streçet apo pantallonat e ngushta janë një veshje e pëlqyer nga vajzat gjithandej, por edhe e djemve. Mirëpo, ekspertët kanë treguar që një prej veshjeve më të preferuara në fakt mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin tuaj.

Që nga infeksionet, skuqjet e lëkurës, ngushtimi i lëkurës dhe i pigamenteve të saj e dobësimin e qarkullimit të gjakut, janë vetëm disa nga simptomat që veshja e streçeve mund të sjellë. Drejtori i dermatologjisë në New York beson që kjo veshje e humb vajin natyral të trupit të njeriut. Andaj krijohen infeksione e mundëson edhe ngulfatjen e trupit.

Gjithashtu streçet krijojnë ngushtimin e lëkurës që sjellë strijat, apo vijëzat e bardha në lëkurë, fenomen ky që është më i theksuar te gratë dhe që nuk ka përmirësim pa ndërhyrje kirurgjikale.