Kush është biznesmeni, pronar i një kompanie nafte në Shqipëri që u kap me 10 kg kokainë?

Mediat greke japin detaje të reja lidhur me biznesmenin e kompanisë së naftës në Shqipëri që u kap me kokainë në Greqi. Sipas “Zougla.gr“, ai është Athanasios Karatzounis, i cili u arrestua pasi iu gjet 10 kg kokainë.

Mediat shkruajnë se biznesmeni grek, pronar i një kompanie nafte në Shqipëri është edhe ish-president i një ekipi futbolli lokal në Greqi.

Mediat greke shkruajnë se biznesmeni u arrestua në Larisa dhe bashkë me të u prangosën edhe tre shtetas shqiptarë, me një rol të rëndësishëm në trafikimin e drogës në Ballkan.

Nga hetimet, si raportojnë mediat greke, biznesmeni emri i të cilit nuk bëhet i ditur ka lidhje të fuqishme në Ballkan.

Sipas policise greke biznesmeni njihet në Thesali dhe Trikala për përfshirjen e tij në futboll. Ai ka qenë i dënuar më parë për kontrabandë cigaresh në Holandë.

Operacioni policor është zhvilluar të mërkurën, gjatë të cilit janë bëre edhe arrestimet dhe sekuestrimi i sasive të drogës.

Biznesmenit iu kap një shumë prej 100 mijë eurosh. Thuhet se zona e Larisës dhe Trikala ishin stacionet e magazinimit të drogës, nga të cilat më pas ajo shperndahej në vende te tjera.

Policia ia ka zbuluar 10 kg kokainë në depon e biznesmenit në Lazarina, kurse pjesa tjetër u gjet në një servis makinash, të një shqiptari në Thiva, që dyshohet si bashkëpunëtor i tij, përshati “Panorama”.

Profili i biznesmenit grek

Athanasios Karatzounis është biznesmen i njohur në Trikalla të Greqisë, pasi ka qenë president i ekipit lokal të futbollit.

Ai ka qenë i arrestuar dhe i dënuar me 4 vite burg në vitin 2000 së bashku me një afërmin e tij për kontrabandë cigaresh nga Holanda në Greqi. Ata apeluan vendimin e Shkallës së Parë dhe Gjykata e Apelit i la të lirë.