Kjo është pija që ju mbron nga sëmundjet e zemrës

Sëmundjet e zemrës lidhen me sëmundjet e enëve të gjakut, të cilat më pas dërgojnë në sëmundje të tilla si arterie koronare, probleme me ritmin e zemrës, e shumë të tjera.

Shumë sëmundje të zemrës mund të parandalohen ose të trajtohen me ilaçe natyrore, transmeton koalb.com.

Ky është lëngu që ju ndihmon të parandaloni sëmundjet e zemrës. Ja çfarë ju nevoitet për të përgatitur këtë lëng.

Përbërësit:

1 filxhan rrush të thatë
1 litër ujë
4 lugë të vogëla çaj të gjelbërt
2 lugë mjaltë
2 lugë xhenxhefil

Përgatitja:

Në një enë të thellë hedhni rrushin e tharë. Shtoni ujin dhe e lëni rrushin të thatë të zihet për 10 minuta.
Pas 10 minutash, largoni enën nga zjarri dhe shtoni 4 lugë të çajit të gjelbër, dy lugë mjaltë dhe dy lugë xhenxhefil, transmeton koalb.com.
Pastaj e mbyllni enën me kapak dhe e pshtjellni enën me një leckë leshi dhe e leni të qendrojë ashtu për 8 orë.
Lëngu preferohet të pihet në mëngjes para bukës.

Rrushi i thatë përmban shumë kalcium dhe magnez të cilat janë shumë të dobishme për zemër dhe për enët e gjakut.lengu-per-zemer-1900x700_c