Kjo bimë është “HELM” i vërtetë për puçrra!

loading...

loading...

Nëse keni zgjedhur produktin natyror për kurimin lëkurës, atëherë nuk keni arsye të brengoseni. Propozimi ynë është që të provoni me sallatë të gjelbër!

Losioni nga sallata e gjelbër zbut skuqjen e lëkurës të cilën e shkaktojnë rrezet e diellit.

Veç kësaj, është e njohur edhe si “helm” kundër puçrrave, transmeton Telegrafi.

Është e nevojshme që fletët e kësaj perime t’i zieni në zjarr të ngadaltë rreth një orë e gjysmë.

Kur t’i kulloni, hidhni, por ruajeni lëngun e përftuar.

Atë do ta përdorni si losion, afati i të cilit është tri ditë, mirëpo duhet që ta ruani në një vend të errët dhe të ftohtë.

Sallata e gjelbër është e pasur me luteinë dhe beta-karoten, vitaminat C dhe K, kalcium, fibra, folate dhe hekur. Po ashtu, sallata e gjelbër përfshin nutrientët tjerë si vitaminat A dhe B6, acidin folik, lykopenën, kaliumin dhe zeaxanthinën. /Telegrafi/

© ZHURNAL.mk

loading...