Kjo bimë e mrekullueshme shëron thyerjet e eshtrave dhe kuron shumë sëmundje

Që nga kohët e lashta, njerëzit kanë qenë duke përdorur këtë barishte në përgatitjen e ilaçeve popullore në shtëpi, në mënyrë që të trajtonin sëmundje të shumta të ndryshme. Dr. Paracelsus, një herbalist i njohur tha se bima ‘comfrey’, ose e njohur ndryshe si kufilma (lat. Comfrey officinale ose Symphytum officinale) është konsideruar si një bimë super e shëndetshme.

Pasi ajo ka aftësinë për të lehtësuar simptomat e ndryshme të presionit të gjakut, si dhe për të rigjeneruar indet.

Kjo është arsyeja kryesore pse njerëzit e përdorin atë në trajtimin e plagëve të brendshme dhe të jashtme, fraktura, gjakderdhje apo për probleme me muskujt dhe tendinat.

Ju duhet të përdorni këtë bimë si një mënyrë për të trajtuar venat me variçe, inflamacionet e kockave, sindromin e kyçit të dorës, psoriasis dhe ulcerën.

Sipas ekspertëve mjekësorë, ajo përmban përbërësit që mund të ndihmojnë miliona njerëz për të hequr qafe dhimbjet.

Përdorimi
Ajo është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Përzieni 2-3 lugë rrënjë të thata të bimës me ujë të mjaftueshëm në mënyrë që ju të bëni një pastë. Pasi ta përgatisni, merrni një copë ose napë të pastër dhe vendosni pastën. Pastaj aplikojeni atë mbi zonën e prekur. Sigurohuni për ta zëvendësuar çdo 2-4 orë. Kjo do të zvogëlojë dhimbjen tuaj dhe plaga juaj do të shërohet shumë më shpejt.