Kafja zvogelon rrezikun nga aksidentet ne trafik

kafe-kokerr-300x174[1]Shoferet qe pine kafe shkaktojne me pak aksidente ne trafik, ka zbuluar studimi australian, i cili ka perfshire 600 shofere kamionesh.

 

“Kafeja dhe pijet e tjera qe permbajne kafeine zvogelojne rrezikun nga perplasja”, thuhet ne punimin e botuar ne revisten “British Medical Journal”, por ekspertet e sigurise ne trafik terheqin verejtjen se kafeina nuk mund te jete zevendesuese e gjumit.

 

 

Me se nje e treta e pjesemarresve kane thene se gjate vozitjes pine kafe dhe pije te tjera me kafeine, ndersa gjysma e atij numri thone se kete e bejne qe te qendrojne te zgjuar.

 

 

Studimi ka zbuluar se shoferet qe kane konsumuar kafeine kane pasur 63 per qind me pak shanse qe te perfshihen ne aksident trafiku ne krahasim me shoferet qe nuk kane konsumuar kafeine.