Ja cilat sëmundje kuron lakra turshi


Lakër turshi, apo lakër e thartë, ka përfitime të shumta shëndetësore të cilat janë provuar shkencërisht, dhe më e rëndësishmja prej tyre është se ajo përmirëson tretjen dhe parandalon kancerin, goditjet dhe sëmundjet në zemër.

Këto janë disa nga vetitë më të rëndësishme të lakrës turshi:
Është e pasur me probiotikë: Lakra turshi ka veti probiotike. Fermentimi natyror siguron bakteret e mira në sistemin e tretjes. Këshillohet të hani lakër turshi pas terapisë me antibiotikë, në mënyrë që të rivendosni bakteret e shëndetshme në zorrë.

E lartë në vitamina C: Detarët konsumonin vazhdimisht lakër turshi gjatë udhëtimeve të tyre, për
shkak të faktit se ajo është e pasur me vitaminë C, dhe pengon zhvillimin e ekzemave që shkaktohen nga mangësia e vitaminës C.

Humbje peshe: Një studim ka treguar se konsumi i ushqimeve të fermentuara, të tilla si lakër turshi, është i dobishëm në procesin e humbjes së peshës, sidomos në zonën e belit. Në veçanti, fermentimi i lakrës trajton proceset inflamatore dhe parandalon obezitetin.

Parandalon Kancerin: Lakra turshi parandalon kancerin në mënyrë efektive, për shkak të përbërësve të mëposhtëm: Flavonoide­ Lakër turshi përmban flavonoide të cilat parandalojnë dëmtimin dhe ngushtimin e arterieve. Glucosinolate – Ky përbërës i lakrës stimulon aktivizimin e enzimave natyrore antioksidante në trup.

Promovon shëndetin e zemrës: Lakra turshi është e lartë në fibra, të cilat përmirësojnë tretjen, nxisin trurin dhe shëndetin e zemrës. Fibrat gjithashtu ofrojnë avantazhe të tjera, të tilla si: Ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose goditjeve në tru: Ulin e rrezikun e arteriosklerozës Reduktojnë(LDL) nivelet e kolesterolit të keq.
largea_img_0013-copy1460670742