Ja çfarë ndodhë me trupin tuaj nëse filloni të hani çdo ditë vezë

Të gjithë jemi të frikësuar pas kolesterolit dhe gjithashtu mendojmë se vezët mund të na shtojnë peshë. Megjithatë, ka shumë arsye pse vezët janë të dobishme për trupin tonë dhe na ofrojnë shëndet të plotë, madje përmirësojnë edhe aktivitetin e trurit.
Ka disa inofrmata shumë të rëndësishme për vlerat ushqyese të vezës:

Vezët janë të pasur me vlera ushqyese, të tilla si proteina, vitamina (A, B2, B6, B12, D, E) dhe minerale (zink, thiamin, riboflavin, fosfor, magnez, hekur, selen, bakër) si dhe omega-3 acide yndyrore që janë thelbësore.

Përveç kësaj, vezët janë me vlerë të ulët të kalorive, që e bën një dietë shumë miqësore për shumicën e njerëzve.

Vezët janë një burim i shkëlqyer i ‘choline’, që është një lëndë ushqyese thelbësore për zhvillimin e trurit dhe funksionimin e kujtesës.

Vezët përmbajnë edhe kalcium dhe vitamin D, për mbrojtjen e eshtrave. Këto janë përbërës tepër të shëndetshëm. Për më tepër, vezët mund të ndihmojnë në rritjen e flokëve dhe thonjve, për shkak të nivelit të lartë të aminoacideve të sulfurit si dhe vitaminave e mineraleve.20140121-hard-cooks-egg-5-650x358