I nxehti ekstrem deri të dielën, më pas priten “surpriza” të mëdha

Temperaturat e larta këtë fundqershori duket se do të vazhdojnë të jenë prezente, të paktën deri të dielën, pasi sinoptikanët parashikojnë të papriturat duke filluar nga java e ardhshme.

Dita e diel dhe fillimi i javës tjetër do të sjellin tërheqjen totale të masave ajrore të nxehta. Pra, afrimi i masave ajrore më të freskëta veriore do të sjellë reshje të pakta shiu në zonat dhe rënie drastike të temperaturave me 10 gradë Celsius.

Dita e nesërme dhe e shtuna do të jenë ditët më të nxehta, e më pas do të fillojë rënia e temperaturave me deri në 10 gradë.