Gjokoviq fitues i “Australia Open”

djokovic-novak_940-8colTenisti serb Novak Gjokoviq, që renditët në krye të listës së tenistëve më të mirë të botës, ka fituar Grand Slamin e partë të vitit 2013. Ai sot fitoi Australian Open, që tradicionalisht zhvillohet në janar në Melburn të Australisë.

Serbi në finale ka triumfuar kundër britanikut Endi Marej, në 4 seta (6:7 (2:7), 7:6 (7:3), 6:4, 6:2), ndërsa ky është triumfi i katërtë i tij në Malburn dhe treti radhaz. Finalja Gjokoviq-Marej zgjati 30 orë e 39 minuta.

Tenisti serb me fitoren e sotme ka barazuar numrin e titujve të fituar në Melburn me Rozher Federer dhe Andrea Agasin, të cilët, poashtu kanë fituar nga 4 Australian Open.