Gjinekologu nuk do ta tregojë asnjëherë: Zhduk infeksionin kërpudhor dhe erën e keqe. Ç’është më e rëndësishmja, ju i keni përbërësit…

Infeksionet vaginale janë një problem i zakonshëm i femrave në ditët e sotme.Megjithatë, shumë gra e konsiderojnë të sikletshëm diskutimin e simptomave që përjetojnë. Gjithsesi duhet të bëjnë një kontroll te gjinekologu për të qenë të sigurta.

Disa nga simptomat më të zakonshme janë:
Sekrecione me erë të keq
Dhimbje barku
Skuqje
Kruajtje gjenitale

Infeksioni vaginal përfshin inflamacion të vaginës i shkaktuar nga bakteret patogjene. Të gjitha gratë duhet të dinë se vagina e tyre përmban mikroorganizma të shumta që mund të jenë të dobishme dhe patogjene. Bilanci midis tyre varet nga funksioni i vezoreve të gruas, mosha dhe stili i jetesës.

Muri vaginal përmban një përmbajtje të lartë të glikogjenit.Ky i fundit konvertohet në përqendrim të lartë të acidit laktik. Kjo ndihmon në parandalimin e baktereve të këqija. Një mjedis alkalik në vaginë mund të jetë arsyeja për shumë sëmundje.

Mjekët sugjerojnë antibiotikë të ndryshëm kundër këtij problemi, por ato mund të jenë të kushtueshme dhe të shkaktojnë efekte të shumta anësore. Ato madje mund të përkeqësojnë gjendjen dhe përhapin infeksionet kërpudhore, por gjithashtu shkaktojnë reaksione alergjike dhe thatësi të tepruar.

Në këtë artikull, ne do të ju paraqesim disa metoda që mund t’ju ndihmojnë në rastin e infeksioneve vaginale.
Kujdes: Fillimisht ju duhet të vizitoni një mjek për të parë se cila është arsyeja e infeksionit.
Lëng limoni
1 lugë gjelle lëng limoni në 4 gota me ujë të vakët. Bëni dush me këtë përzierje.
Uthulla

Përzieni 2 lugë uthull me aciditet 9% në 4 gota me ujë të zierë. Shpëlani zonën intime me këtë përzierje. Bëni këtë trajtim derisa të vini re përmirësime.

Çaj kamomil
Shtoni 2 lugë lule të thata kamomil në 4 gota me ujë. Ziejeni për 5 deri në 10 minuta.Shpëlani zonën intime me këtë përzierje.Përsëriteni procedurën derisa të vini re përmirësime.

Nëse dëshironi të parandaloni infeksionet vaginale, së pari duhet të bëni disa ndryshime në jetën tuaj.
Shtoni më shumë nënprodukte të qumështit në dietën tuaj

Përdorni të brendshme pambuku
Përdorni produkte që përmbajnë acid laktik për higjienën intime
Nëse jeni në një lidhje sigurohuni që partneri juaj të kujdeset mirë për higjienën.