Gjashtë ushqimet, që kurrë nuk duhet t’i hani së bashku

E dhe ushqimet e shëndetshme mund të jetë të dëmshme për organizmin, nëse i konsumoni në mënyrë të gabuar. Zbuloni cilat lloje të ushqimit dhe pijet parandalojnë absorbimin e mineraleve në organizëm

SPINAQI + PRODHIMET E QUMËSHTIT Spinaqin mos e përzieni me prodhimet e qumështit, sepse përbërësit e tij parandalojnë absorbimin e kalciumit në organizëm. Nëse ju mungon ky mineral, në vend të tij, spinaqin ta përgatisni me qumësht kokosi me pak vaj ulliri dhe bukë të bardhë.

BISHTAJORET + VERA E KUQE Nëse vuani nga mungesa e hekurit, shmangni të pini verë ose kafe derisa hani fasule, bizele. Tanina, që gjendet në verë dhe kafe, parandalojnë absorbimin e këtij minerali të rëndësishëm në organizëm.

FRUTA ME LËVOZHGE TË FORTË + SOJA Nëse ushqimin e bazoni në prejardhje bimore, kini kujdes që gjellët nga soja të mos i kombinoni me arra indiane dhe fara të susamit. Fitatet në frutat me lëvozhgë të fortë mund të parandalojnë absorbimin e hekurit në organizëm. Gjashtë ushqimet, që kurrë nuk duhet t