Frutat më të mirë për tu dobësuar? Ja cilët janë

diete-me-fruta-300x199[1]Mollët janë një frut shumë i shijshëm, i cili ju ndihmon të bini nga pesha në mënyrë të shëndetshme. Molla përmban një fiber të quajtur pectin, ajo është një fiber e tretshme e cila ngjitët pas yndyrës së trashë, dhe pastaj del jashtë organizmit tuaj. Në këtë mënyrë ju ndihmon të heqni yndyren e tepërt. Sasia e lartë e fibrave dietike ju mundësojnë një tretje të shëndetshme, eleminon kapsllekun. Këshillohet që të hani të pakte tre mollë në ditë që të keni rezultate të kënaqshme.

 

Shega

 

Shega është një frut i pasur me anti-oksidante dhe polyphenol, të cilat rrisni aktivitetin në metabolismin tuaj duke dejgur yndyren e tepërt. Ju duhet të hani të pakten dy shega në ditë që të merrni sasinë e duhur nga ky frut për organizmin tuaj. Njëren shegë mund t’a hani në mëngjes dhe tjetren si vakt i lehtë pasdite.

 

Portokalli

 

Portokalli përmban 39 kalori, ato kanë përbërës pastrues, si dhe sherbejnë edhe si bar për urinim. Përfshini portokallet si pjesë të mëngjesit dhe darkës suaj, ato janë të pasur me vitamina të cilët kombensojnë mungesen e vitaminave në organizëm.

 

Ananasi

 

Ky frut ka një sasi të madhe uji, dhe përmban rreth 40 kalori jo të yndyrshme. Nëse hani fruta zakonsisht do t’ju ndihmojë të keni një shëndet të mirë, si dhe do të eleminojë toksinat e dëmshme. Ananasi është fruti më i mirë për t’u dobësuar.