Fërkoni këmbët me sodë buke 2 herë në javë! Ja pse …

Soda e bukës është shumë e njohur për efektet e pastrimit dhe përdorimet praktike në kuzhinë.

Nga çmimi është e përballueshme për të gjithë, ndaj soda e bukës ofron mundësi të pafundme për të zgjidhur problemet e përditshme, pa pasur nevojë të përdorni produkte të ngarkuara me kimikate.

Ja disa përdorime:

Lehtëson dhimbjet

Soda e bukës është me të vërtetë e dobishme në rastet e pickimit nga bletët ose insektet.
Aplikoni një përzierje me sodë buke dhe ujë në zonën e prekur.

Kjo përzierje me sodë buke dhe ujë mund të ndalë aromat e padëshiruara dhe ato të djersës.
Kjo përzierje do të ruajë të thatë zonën poshtë sqetullës, ashtu si produktet deodorant të bëra vetë, pa kimikate.

Një trajtim qetësues për këmbët

3 lugë gjelle me sodë buke dhe ujë janë një përzierje e shkëlqyer për të çlodhur këmbët tuaja.
Për rezultate optimale, masazhojini këmbët, ndërsa i keni të zhytura në ujë.
Përdoreni këtë dy herë në javë dhe do të shikoni ndryshimin.
Një tjetër alternativë është që të vendosni sodë buke në vaskën tuaj për t’u relaksuar dhe për t’i dhënë energji gjithë trupit.

Qetëson djegiet

Ajo mund të jetë një lehtësim i vërtetë për diegiet. Vetëm duhet të shtoni ½ filxhan sodë buke në një banjo me ujë të vakët.