E mbani mend Rozën “e vjetër” që shfaqet në fund të Titanik-ut? Ja sa mahnitëse ishte në rini

Titanic është një prej filmave më të popullarizuar të të gjitha kohërave. Filmi me regji të James Cameron, trajtonte romancën mes Jack dhe Rose brenda anijes madhështore.

Rose ishte një i varfër dhe Rose një vajzë e pasur dhe gjatë udhëtimit në det ndërtohet historia e tyre e dashurisë, këto janë detaje që na mund të kujtohen në mënyrë të përkryer, por… Mos harroni që e gjithë ngjarja rrëfehet nga një zonjë 84-vjeçare, e cila del në fund të filmit dhe përfaqëson Rozën.

Aktorja që luan mjeshtërisht Rosën e vjetër luhet nga Gloria Stuart. Që në moshë të re Gloria u shqua për aftësitë e saj në aktrim dhe kur ishte vetëm 22 vjeçe nënshkroi kontratë me “Universal”.

Por, përveçse e talentuar Gloria ishte edhe shumë simpatike dhe kjo i hapi rrugë të lidhte kontratë edhe me “20th Century Fox” me të cilin realizoi 35 filma.

Edhe pse ajo vdiq në vitin 2010, Gloria do të mbahet mend përgjithmonë për talentin e saj të madh në aktrim dhe si Rosa e Titanic.

circa 1935: Gloria Stuart, the stage name of Gloria Stuart Finch ( 1909 – ) the American leading lady of the thirties is pictured examining the fruit of a banana tree. Her latest role is ‘Poor Little Rich Girl’ in which Shirley Temple is the star. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

circa 1938: Gloria Stuart, the stage name of Gloria Stuart Finch ( 1909 – ) the American leading lady of the thirties is pictured with the bicycle that she regularly rides around the Century Fox studio between takes on her film. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)