E fundit/ Shokuese, thellohet tensioni mes Koresë së Veriut dhe ShBA-së, shënohet viktima e parë

Tensioni mes ShBA-së dhe Koresë së Veriut po fillon të thellohet akoma më shumë.

Një ushtar është qëlluar për vdekje në kufirin e Koresë së Veriut, duke shkaktuar frika se Lufta e Parë Botërore 3 është gati të fillojë.

Ushtari i Koresë së Jugut vdiq nga një plagë misterioze me armë zjarri. Ai është qëlluar në kokë, kur ndodhej në krahinën kufitare të Cheorëon, në provincën Gangëon.

Viktima, 22 vjeç, po kthehej në togun e tij me rreth 20 ushtarë dhe komandantin e tyre kur u qëllua në kokë.

Sipas Daily Star, është e paqartë se nga ka ardhur plumbi – dhe nëse është shkarkuar nga Koreja e Veriut.