Dy motrat me te moshuara ne bote, qe u futen ne “Guiness”

Nje 105-vjeçare u nda nga jeta te nesermen e Krishtlindjeve, vetem pak muaj perpara se ajo u perfshi, se bashku me te motren, ne librin e rekordebe “Guiness” si çifti i motrave me jetegjata ne bote.

Lajmi u publikua diten e enjte ne te perditshmen britanike “Daily Mail”.

Majorie Richards Dorothy Richards

Motra e saj 108-vjeçarja Dorothy Richards vazhdon te jetoje ne nje shtepi te kujdesit per te moshuarit ne Britanine e Madhe.
Te dy motrat, qe perjetuan ne jeten e tyre Luften e Pare dhe te Dyte Boterore, si dhe te gjithe Luften e Ftohte, jetuan se bashku 213 vjet, e tre muaj dhe 27 dite, nje jetegjatesie e pasfiduar nga asnje çift tjeter motrash apo vellezerisht ne bote.
Rekordi i tyre u njoh zyrtarisht nga “Guiness” ne qershor 2012 dhe u regjistrua perfundimisht me vdekjen e 105-vjeçares.

Motra ende ne jete, Dorothy, tashme mund te vazhdoje e vetme rrugen e saj drejt rekordit absolut te jetegjatesise ne bote, mbajtur nga nje franceze e cila nderroi jete pas mbushi 122 vjeç.