Dy motrat më të moshuara në botë (FOTOT)

Dy-motrat-më-të-moshuara-në-botëNjë 105-vjeçare u nda nga jeta të nesërmen e Krishtlindjeve, vetëm pak muaj përpara se ajo u përfshi, së bashku me të motrën, në librin e rekordebe “Guiness” si çifti i motrave më jetëgjata në botë.

Lajmi u publikua ditën e enjte në të përditshmen britanike “Daily Mail”.

Motra e saj 108-vjeçarja Dorothy Richards vazhdon të jetojë në një shtëpi të kujdesit për të moshuarit në Britaninë e Madhe.

Dy motrat më të moshuara në botë1

Ne foto: Dy motrave i dorezohen certifikatat e rekordit “Guiness”

Të dy motrat, që përjetuan në jetën e tyre Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore, si dhe të gjithë Luftën e Ftohtë, jetuan së bashku 213 vjet, e tre muaj dhe 27 ditë, një jetëgjatësie e pasfiduar nga asnjë çift tjetër motrash apo vëllezërisht në botë.

Dy motrat më të moshuara në botë2

Dy motrat me jetegjata ne bote, perpara nje ceremonie martesore ne vitin 1927

Rekordi i tyre u njoh zyrtarisht nga “Guiness” në qershor 2012 dhe u regjistrua përfundimisht me vdekjen e 105-vjeçares.

Motra ende në jetë, Dorothy, tashmë mund të vazhdojë e vetme rrugën e saj drejt rekordit absolut të jetëgjatësisë në botë, mbajtur nga një franceze e cila ndërroi jetë pas mbushi 122 vjeç.