Dukej si një gur i zakonshëm, por pasi e mori në duar i ndryshoi jeta përgjithmonë

Në Brazil është gjendur një gur smerald që peshon 360 kilogram dhe është 1.3 metra i lartë. Guri në fjalë po mbahet i fshehur në një vend sekret, me roje të armatosura, ndërsa pronari i tij është shprehur nën anonimat se ka frikë nga grabitësit apo pengmarrës.

Kjo pasi guri është i çmuar dhe ka vlerën e 300 milion eurove.

Guri ka një vlerë marramendëse për shkak të kristale të shumta që ka. Kam marrë telefonata me blerës potencial nga Europa, Emiratet e Bashkuara Arabe, Amerika, India dhe Kina, por nuk e kam vendosur ende se sa do e shes ka”,- ka thënë pronari i minierës ku është gjendur guri.

Smeraldi u gjet një muaj më parë nga një minierë diamantesh në Carnaiba të Brazilit.