Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

5f99dijete-qumesht-300x1991
Nese deshironi qe te humbni peshe ne nje kohe te shkurter, mund te aplikoni diete me qumesht.

 

Efekti i kesaj diete eshte humbja e dy kilogrameve per tre dite. Dieta me jogurt eshte shume e ngjashme me kete, por ajo zgjat me teper, prandaj jemi percaktuar per nje afat me te shkurter kohor.

 

Te fillojme nga pyetja baze: Cfare eshte qumeshti?

 

Qumeshti eshte nje prodhim shume i rendesishem dhe i dobishem per njeriun. Ne perberjen e tij gjenden vitaminat A, B, C, E, kalciumi, si dhe shume minerale, proteina. Konsumimi i nje litre qumesht brenda dites permbush nevojat e organizmit me proteina. Prodhimet e qumeshtit po ashtu ndikojne mire ne sistemin tretes, prandaj edhe nese deshironi te humbni ne peshe, do te ishte mire ta perdorni ne njeren apo tjetren forme – djathe, kos, jogurt.

 

 

 

Dieta me qumesht ule nivelin e kolesterolit ne gjak, forcon eshtrat, sistemin nervor, normalizon funksionimin zorreve dhe permireson mikro-floren. Gjithashtu se kjo diete permireson gjendjen e lekures e madje ndihmon edhe ne largimin e akneve. Keto jane disa nga arsyet pse eshte kaq popullore. Me perdorimin qumeshtit dhe prodhimeve te tij, gjate kesaj diete jo vetem se do t’i humbni kilogramet shtese, por trupin tuaj do ta furnizoni me materie te dobishme, me c’rast do ta permiresoni shendetin tuaj.

 

 

 

Dieta me qumesht – menyja

 

Para secilit vakt, konsumoni nje gote uje mineral te pa-gazuar.

 

Mengjesi: 1 jogurt, 1 banane, caj me mjalte apo kafe me qumesht, pa sheqer.

 

Dreka: 100 gr flluska ne uje apo qumesht, 200 gr djathe, 1 gote qumesht.

 

Darka: 1 veze te ferguar, trangull apo sallate me jogurt natyral, apo me djathe te fresket me perime, 1 gote jogurt.

 

Pas darkes: 1 dardhe, 2 jogurt.

 

Udhezime dhe keshilla

 

Gjate aplikimit te dietes me qumesht do te duhej t’i zvogelonit aktivitetet fizike dhe ta ndaloni marrjen me sport (nuk eshte ndonje pauze e gjate, pasi dieta zgjat vetem tre dite). Kur te aplikoni kete diete, tentoni te pastroheni me shpesh. Keshtu mund ta largoni stresin nga ndjenja e urise, perderisa uji pastron gjithcka nga organizmi, pasi uji shpelan organizmin permes lekures./sekretebukurie